Ebu Merzuk Kassam Tugayları İle İlgili Önemli Bilgiler Verdi

Hamas’ın askeri kanadı durumundaki İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın kuruluşu ve ilk Kassam birliğiyle ilgili konuşan hareketin siyasi birim üyesi Musa Ebu Merzuk “Hamas liderleri Kassam Tugayları liderleriyle onların yüzleri örtülüyken görüşüyorlardı. O gün birlikten görüştüğüm kişilerden sadece Yasir En-Nemruti’yi (Allah rahmet etsin) hatırlıyorum” dedi.

Al-Aksa televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajda İzzeddin El-Kassam Tugayları’yla ilgili önemli bilgiler paylaşan Hamas lideri Ebu Merzuk, Hamas’ın çalışmalarını Batı Yaka’ya taşımasında komutan Cemil Hamami’nin önemli rol oynadığını hatırlatarak, Kassam Tugayları’nın buradaki ilk kuruluş ve teşkilatının oluşmasının ise Şeyh Salih El-Aruri ile başladığını ifade etti.

Hamas hareketinin kurulduğu ilk yıllarda işgale karşı sivil direnişi esas aldığını belirten Ebu Merzuk, “İntifadanın başında Hamas silah kullanmamayı esas alıyordu. Çünkü o günkü şartlar bunu gerektiriyordu. Şartlar silahlı eylemlere müsait değildi. İntifadayı silahlı bir çatışmaya dönüştürmemek ve işgalcinin ağır çatışmalar başlatmasına fırsat vermemek için silah kullanmama siyasetini takip ediyorduk. Ancak bundan sonra işgalcinin ağır baskıları neticesinde silahlı çatışmalar baş gösterdi” dedi.

Hamas’ın dışarıda yaptığı siyasi çalışmaların temelde içerdeki direnişi desteklemeyi amaçladığını belirten Ebu Merzuk, bu çalışmaların sadece siyasi ve barışçıl olduğunu, Hamas’ın Filistin dışında silah kullanmama konusundaki bakış açısının ise açık ve net olduğunu kaydetti.