DÜNYA Müslümanları ve Mazlumları KUDÜS İçin Yürüyecek

İmam Humeyni, tüm Müslümanların dikkatini işgalci İsrail rejiminin zulmüne maruz kalan Filistin’e çekmek için Ramazan ayının son cuma gününü “Dünya Kudüs Günü” ilan etmişti ve o günden beri dünya halkları bu günü ihya etmektedir.

Dünya Kudüs Günü, 7 Ağustos 1979’da İran İslam Cumhuriyeti Kurucusu Ayetullah İmam Humeyni tarafından Filistin halkını desteklemek için resmi bir gün olarak seçilmiştir.

İmam Humeyni, bu mesajı işgalci İsrail güçlerinin Kudüs’teki Mescid-i Aksa camisine yaptığı saldırı ve Güney Lübnan’ın bombalanmasına tepki olarak yayınlamıştır.

Böylece Ramazan ayının son cuması Uluslararası Dünya Kudüs Günü olarak duyarlı Müslümanlar tarafından, vazifelerini eda etmek için sokaklarda ve meydanlarda Filistin halkının yanında olduklarını göstermek amacıyla ve onların yasal haklarını savunmak adına yürüyüşler yapılmaya başlandı.

1978 yılında düzenlenen ilk Dünya Kudüs Günü yürüyüşünden sonra, o dönemdeki Filistin’in Tahran Büyükelçisi eski Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat’ın mesajını okudu.

Medya kuruluşlarına göre, Kudüs Günü etkinlikleri 80’den fazla İslami ve İslami olmayan ülkede yapılıyor.

”Filistin halkının desteklenmesi”, ”Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğe kavuşması” ve ”Kudüs’ün işgalden kurtarılması” amacını taşıyan etkinlikler, İran başta olmak üzere dünyanın dört bir köşesinde halkların yoğun katılımıyla düzenleniyor.