DÜNYA Halklarından KUDÜS’e Destek

Ankara’da toplanan on binlerce kişi Kudüs’ün özgürleştirilmesi ve konumunun korunması için slogan atıp, dini ve insani değerlerin buluşma noktası olan Kudüs’e dokunmayı engelleyecek resmi ve sivil düzlemde girişimlerde bulunulmasını talep etti.

Değişik sivil toplum kuruluşları adına yapılan açıklamalarda, İslam ülkelerinden mallarını boykot ederek Amerika ve İsrail’i cezalandırmalarını istediler.

Gösteriye telefonla katılan Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, toplanan halka teşekkür ederek, Filistinlilerin direndiklerini ve kutsal topraklarından asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Cakarta ve Karaçi

Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki İstiklal Meydanı da büyük bir gösteriye sahne oldu.

“Kudüs İçin Endonezya Birlik Oluyor” sloganıyla Endonezya Alimler Konseyi’nin çağrısı ile bir milyon insanın iştirak ettiği gösteriye başta Parlamento Başkanı ile yardımcısı, Cakarta Hakimi, Nahdat’ul-Ulema ve Hareket’ul-Muhammediye hareketlerinin başkanları olmak üzere birçok şahsiyet de iştirak etti.

Konuşma yapan aktivistler, hükümetten hangi şartlar altında olursa olsun İsrail’i tanımamasını, Amerika ve İsrail mallarını boykot etmesini, İslam ve Arap ülkelerinden de aralarındaki ihtilafları bir kenara itip Kudüs ve Filistin için birleşmelerini istediler.

Pakistan’ın güneyinde yer alan Karaçi şehrinde on binler Amerika’yı protesto edip, Amerika mallarının boykot edilmesini istedi.

Amerika geri adım atıncaya kadar gösterilerine devam edeceklerini belirten Pakistan halkı, Amerika’nın kararıyla Ortadoğu kadar dünyadaki barış ve güvenliği de tehdit ettiğini ifade etti.

ABD’nin başkenti Washington, İngiltere’nin başkenti Londra, Almanya, İsviçre ve Cezayir’de de Amerika’nın aldığı karar protesto edilerek, Amerika’dan kararı geri çekmesi istendi.