DÜNYA Halkları, FİLİSTİN’in ve DİRENİŞ’in Yanında

BM Güvenlik Konseyi’nde kararnamelerin genellikle Filistin karşıtı kararnameler olduğunu, bu durum çakma İsrail rejimi kurulduğu günden bu yana değişmediğini, ancak BM Genel Kurulu’nda daha çok Filistin milletinin kesin haklarından yana kararnameler onaylandığını, gerçi Amerika ve bazı malum rejimler de bu tür kararnameler için sürekli olumsuz oy kullandıklarını belirtti.

Ortadoğu meseleleril uzmanı Muhabali en son Amerika’nın BM daimi temsilcisinin hazırladığı Filistin karşıtı kararnamenin BM Genel Kurulu’nda reddedildiğine işaret ederek, Amerika genellikle BM Genel Kurulu’nda Filistin karşıtı ve korsan İsrail’den yana olan kararnameleri onaylatamadığını vurguladı.

Amerika geçen 6 Aralık tarihinde BM Genel Kurulu’nda Filistin İslamî direniş hareketi Hamas’ı kınayan bir kararname onaylatmaya çalıştı, fakat başarılı olamadı.

Amerika yönetimi son aylarda türlü siyasi ve mali baskılarla BM’de Filistin davasını saptırmaya ve uluslararası camianın mazlum Filistin milletine destek vermesini engellemeye çalıştı.