Home / Filistin / Filistin İntifada / DİRENİŞİN Temmuz Ayı: 332 EYLEM

DİRENİŞİN Temmuz Ayı: 332 EYLEM

Hamas’ın Batı Yaka teşkilatı tarafından yayınlanan rapora göre, Filistinliler tarafından geçen ay Batı Yaka’da Siyonist işgal hedeflerine yönelik gerçekleşen eylemlerde 1 Siyonist hayatını kaybetti, 24 Siyonist de yaralandı.

Hamas’ın “Direnişin Temmuz Ayı Bilançosu” adıyla yayınladığı raporda, geçen Temmuz ayında Batı Yaka’da 332 direniş eylemi meydana geldiği belirtildi.

Raporda, Filistin halkının gösterdiği direnişin işgal hedeflerine ateş açma, işgalcilere taş ve molotof atma, el yapımı patlayıcı atma, yerleşimcilerin saldırı ve baskınlarına karşı koyma şeklinde gerçekleştiğine dikkat çekilerek, direnişçi gençlerin bu süre içinde gerçekleştirdikleri 7 eylemde ateş açtıkları, bir bıçaklama ve bir araçla ezme eylemi gerçekleştirdikleri, bu eylemlerin sonucu olarak 1 Siyonistin hayatını kaybettiği, 24’ünün yaralandığı, Batı Yaka ve Kudüs’te 133 noktada işgal güçleriyle temas sağlanıp çatışma yaşandığı ifade edildi.

Hamas yayınladığı raporda ayrıca, Batı Yaka ve Kudüs’te meydana gelen çatışmalarda 3 Filistinlinin şehit olduğunu ve 172’sinin ise yaralandığını kaydetti.

Şehirlere göre ise Ramallah’ta 82, El-Halil’de 81 ve Kudüs’te 46 çatışma yaşanırken, Nablus’ta 41, Kalkiliya’da 28, Beytlahim’de 26, Tulkerem’de 10, Tubas’ta 9, Cenin’de 7 ve Selfit’te ise 2 çatışma meydana geldiği kaydedildi.