DİRENİŞ Gruplarından ABBAS’a: Tavrını Netleştir!

Filistin’de faaliyet gösteren gruplardan Demokratik Cephe Siyasi Birimi üyesi Talal Ebu Zarife, bedeller ödeyerek bu yıllara gelen ve bu uğurda binlerce şehit, yaralı ve esir veren Hamas hareketinin mücadelesini takdirle karşıladıklarını söyledi.

Hamas hareketinin 31’inci kuruluş yıldönümü münasebetiyle yapılan mitingde Filistinli gruplar adına yaptığı konuşmada Ebu Zarife, Batı Yaka’nın en son verdiği kahraman şehitlerden Eşref Nealive, Salih El-Bergusi ve Mecd Mutayr’ı selamladıklarını belirterek, bu kahramanların Batı Yaka’da direniş haritasını yeniden çizdiklerini ve temelini sağlamlaştırdıklarını ifade etti.

Filistin Yönetimi’nden Oslo’da çıkma yönünde adım atıp yeni bir strateji çizerek Yüzyılın Anlaşması’na yönelik tutumunu netleştirmesini isteyen Ebu Zarife, “Oslo’dan kalan kırıntılara bağlı bir siyaset takip etmekle Yüzyılın Anlaşması’na karşı durmayı bir arada götürmek mümkün değil. Yüzyılın Anlaşması’na karşı durmak başta birliği sağlama olmak üzere güç noktalarını uyandırmakla mümkün” dedi.

Ebu Zarife konuşmasında, Büyük Dönüş Yürüyüşlerinde somutlaşan meydandaki birlikle ortak operasyon odasının gruplar arasında birliğin sağlanmasında önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’a da çağrıda bulunan Ebu Zarife, Kahire’de kapsamlı bir diyalog davetinde bulunup olumlu bir atmosfer oluşturmasını, bunun için de öncelikle Gazze üzerindeki yaptırımları kaldırıp, yeni yaptırım tehditlerine son vermesi gerektiğini hatırlattı.