DENİZ Suyu Kirliliği GAZZE’de Sağlığı TEHDİT Ediyor

Gazzeli balıkçıların tezgaha koyduğu balıkların hangi sulardan geldiğini bilmekle yetinen Gazzeli Ekrem, bu balıkları alarak maceraya atılmak gibi bir niyeti olmadığı görülüyor.

Kanalizasyon sularından etkilenmeyen bir balığa rastlamaktan veya Gazze’nin içinde bulunduğu krizin sona ermesi ümidinden başka elinde bir şey olmayan Ekrem yönünü başka tarafa çeviriyor. Evet Gazze’deki manzara tam da bu.

Şarkul Avsat’a konuşan Ekrem, çarşıdan alacağı balıkların kirli olduğunu belirterek bu balıkların çocuklarının sağlığını kötü etkileyeceği konusunda şüphesinin olmadığını söylüyor. Ailesinin her çeşit balığı yemeyi sevdiğini ancak haftalardır eve balık alamadığını belirten Ekrem muhabirimizle yaptığı konuşmasını şöyle sürdürüyor, “Artık nereden balık alacağımı bilemiyorum. Satın almadan önce alacağım yere maalesef güvenemiyorum. Bundan dolayı balıkçı bana kirli sahillerden uzak bir yerden geldiğini söyleyene kadar ben de satın almamayı tercih ediyorum.”

Son günlerde eve aldığı balıklardan dolayı evdekilerin sağlık problemleri yaşadığını vurgulayan Ekrem, ailesinin sağlığının balık yemekten daha önemli olduğunu ifade ediyor.

Balık tezgahının başında ekmek parasını çıkarmaya çalışan Racih Mikdad Şarkul Avsat’a konuşuyor, “Çoğu vatandaş, balıkların kirli olmasından korktuğu için satın almaktan çekiniyor. Balıkçılar özellikle uzak kıyılardan avlayıp getirmeye çalışıyor ancak İsrail’in bölgede yürüttüğü faaliyetler yüzünden bu pek de mümkün olmuyor”

Mikdad konuşmasının devamında ise şunları söylüyor, “Buradaki aileler balıkların uzak bölgelerde avlandığına dair Filistinli yetkililerin damgası bulunan ürünleri satın almayı daha çok tercih ediyor. Ayrıca kirli olduğu korkusuyla balığa karşı oluşan talep azlığından dolayı balıklar temizleme işlemlerinden daha az geçiriliyor”

Öte yandan Gazze’deki Belediyeler Birliği geçtiğimiz ay bazı sahil bölgelerinde arıtma tesislerine yakıt gönderemediği için bu bölgelerde avlanma yasağı getirmişti.

Birlik adına konuşan Gazze Belediye Başkanı Nizar Hicazi, arıtma tesislerindeki yakıt ihtiyacı giderilmediği için kanalizasyon sularının ulaştığı bazı sahil bölgelerini kapatmak zorunda kaldıklarını aktarıyor.

Gazze’deki bütün belediyelerde olağanüstü durum ilan edildiğini söyleyen Başkan, hazırladıkları projeler hakiki manada destek görmediği için hizmetlerin yarı yarıya indiğini belirtiyor. Gazze’de insani kriz yaşandığını aktaran Hicazi üst üste 13 yıldır devam eden kuşatmanın şehirde ekonomik çöküntüye yol açtığını bildirdi.

Şehirde 20 saate varan elektrik kesintileri yaşandığı belirtiliyor. Özellikle dışardan yapılan yardımların ve bağışların kesilmesiyle temizlik işçilerinin çalışması veya yakıt gibi temel ihtiyaçlarda aksaklıklar meydana geliyor.

Konuşmasına devam eden Hicazi, “Zira durum böyle devam ederse şehirde hakiki manada insanlık dramları yaşanacak. Belediyeler tüm hizmetleri durdurabilir. Elbette bu vatandaşı olumsuz etkileyecektir” diyerek bölgede daha çok çevre krizleri yaşanmadan görevlerini hakkıyla yerine getirmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Sınırlı bir şekilde elektrik verilen şehirde günde 4 ila 20 saat arasında elektrik kesintisi yaşanıyor.

Son günlerde Gazze yönetimi çalışma saatleri içerisinde 20 saati bulan elektrik kesintilerini 4 saate indirmek için şehirde bulunan 4 elektrik üretimi santrallerinden birini çalıştırabilmek adına yakıt satın aldı. Mısır bu yakıtı kamyonlarla şehre taşımaya başladı. Eğer bu sevkiyat 2 gün süreyle durur veya gecikirse bu durumda sadece 2 saat hizmet verilebilecek.