Home / Filistin / Büyük Dönüş Yürüyüşü / DENİZ Eyleminde GAZZE’de 10 Yaralı

DENİZ Eyleminde GAZZE’de 10 Yaralı

Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında akşam saatlerinde gerçekleştirilen 15’inci deniz mitingine ve destek gösterisine işgal güçlerinin müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı’nın Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki ilk yardım ekiplerinden edindiği ilk bilgilere göre, işgal güçlerinin müdahalesi sonucu 10 kişi yaralandı.

Filistin Kızılayı, bir kişinin gerçek mermiyle ve üç kişinin plastik mermiyle yaralandığını, iki kişinin bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiğini ve üç kişinin de göz yaşartıcı bomba isabet etmesi sonucu yaralandığını ifade etti.

Görgü tanıkları, yaralılar arasında bir gazeteci, bir çocuk ve bir de ilk yardım görevlisi olduğunu söyledi.

Ablukayı Kırma Ulusal Hareketi Heyeti dün yaptığı açıklamada, ablukanın sona erdirilmesi ve Gazze halkının sıkıntılarının hafifletilmesi talebiyle düzenlenen deniz mitinglerinin 15’incisinin bugün yapılacağını belirtmişti.

Heyet sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye, bugün yapılacak deniz mitingi ile Cuma gün yapılacak gösterilerin “Yürüyüşümüz abluka kaldırılıncaya kadar sürecek” sloganıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

Ebu Silmiyye, karada ve denizde yapılan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin Gazze Şeridi’ne uygulanan abluka kaldırılıncaya kadar devam edeceğini bildirdi.