Demir Kubbe İşe Yaramıyor – İsrail Yenisini Tasarlıyor

İsrail’in, yaklaşık bir milyar dolara mal olacak yeni bir hava savunma projesi geliştirmeyi planladığı belirtildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (Makan) haberine göre,Başbakan Benyamin Netanyahu, İsrail Güvenlik Kabinesi’ndeki bakanlara sözkonusu planla ilgili bilgi verdi.

Netanyahu’nun Suudi Arabistan’daki petrol tesislerineyönelik saldırılardan İran’ı sorumlu tuttuğu hatırlatılan haberde, söz konusuprojeyle, seyir (cruise) füzelerine karşı koyulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Haberde projeye ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken buna fonsağlanması için sosyal programlarda kesintiye gidilmesi ve vergilerin artırılmasınıngerekeceği ifade edildi.

İsrail’de, Demir Kubbe hava savunma sisteminin yanı sırapatriot füzelerine karşı geliştirilen çok sayıda hava savunma sistemibulunuyor.

Son yıllarda  Hizbullah ve Filistinli Direniş gruplarınca İsrail’edüzenlenen füze saldırılarında İsrail’in demir kubbesi işe yaramamış ve İsrail’debir çok nokta direniş güçlerince vurulmuştu. Son olarak Yemen ordusu veEnsarullah’ın Suudi Aramco petrol tesislerine SİHA’lar ile düzenlediğisaldırıda Suud hava savunma sistemleri hiçbir şey yapamamıştı.