DEBKA: ABD’yi Vuran İran Füzeleri, İsrail İçin Bir Alarm

Siyonist rejim askeri istihbarat kaynaklarına yakınlığı ile bilinen DEBKA adlı internet sitesi, Amerika’nın Irak’taki hava üssünün devrim muhafızları tarafından balistik füzeler ile vurulmasının en çok İsrail’i kaygılandırdığını belirtti.

DEBKA’da yayınlanan analizde, “İran’ın Irak’taki Amarikan hava üssüne yönelik saldırıları, aynı balistik füzelerinin İsrail’e atılması durumunda İsrail’in ne kadar kırılgan olduğunun işaretlerini de ortaya koydu” ifadelerine yer verdi.

İran’ın isabet gücü çok ileri bir füze sistemi kurduğuna dikkat çeken DEBKA, devrim muhafızları komutanı Emir Ali Hacızade’nin Amerikan üssüne yönelik füze operasyonuyla ilgili “bizim amacımız Amrikan üssünün komuta merkezinin imha edilmesiydi ve biz bunu yaptık” açıklamasına dikkat çekerek İran’ın belirlediği hedeflere nokta atışı yapabilecek bir güce eriştiğini yazdı.

Amerikan hava üssünün vurulmasının ardından yayınlanan uydu fotoğraflarında, üsteki komuta merkezinin yanısıra, uçak hargarlarının, binaların da imha edildiğinin görüldüğüne dikkat çeken analizda askeri bir uzmanın “İran’ın bu saldırısının hedeflere nasıl tam isabet kaydettiğini yeterince gösteriyor” ifadesine yer verildi.

Analizde, devrim muhafızlarının Amerikan hava üssüne karşı 3 adet 750 km menzili olan Qiam 1 balistik füzelerinden kullandığı belirtilirken, ABD Başkanı Trump’ın yaptığı açıklama da eleştirildi.

Analizde Trump’ın yaptığı konuşma ile ilgili olarak “başkana en gelişmiş hava savunma sistemlerinin niye işe yaramadığı sorulmadı. Bu üç zaafa işaret etmektedir; ya erken uyarı sistemleri İran’dan atılan bu füzeleri göremedi yada hava savunma sistemleri bu füzelerin üsse düşmesini önleyemedi; ya da ikisi. İran’ın bu saldırısı Kore savaşından bu yana Amerikan askeri hedeflerine yönelik ilk füze saldırısı oldu” denilerek, Amerika’nın İran füze operasyonu karşısında başarısız ve çaresiz kaldığına dikkat çekti.

Analizin siyonist İsrail rejimin güvenliğini ilgilendiren bölümde ise, “İranlı general Amerika’nın Irak’taki üssüne yönelik saldırının sadece bir başlangıç olduğunu ve bul saldırıların bölgede devam edeceğini vurguladı. İsrail’in İran’a karşı Amerika ile aynı cephe hattında durması açık bir gerçek. Eğer Amerika’nın hava savunma sistemleri İran balistik füzelerine karşı bir işe yaramıyorsa, aynı erken ayrı ve hava savunma sistemlerine sahip olan İsrail ne yapsın? Amerikan ve İsrail’in savunma sistemleri aynı tekne içinde” ifadelerine yer verilerek, siyonist İsrail rejiminin İran’ın füze operasyonları karşısında çok zor duruma düşeceğinin altını çizdi.

İran’ın Amerikan üssüne yönelik gerçekleştirdiği füze operasyonunun İsrail için bir “alarm” olduğuna dikkat çeken analizde son olarak şu ifadelere yer verildi:

“İran’ın 8 Ocak’ta Irak’taki Amerikan üssüne yönelik gerçekleştirdiği saldırı İsrail için acil bir alarm olmuştur. İsrail bundan gereken dersi çıkarmalı ve gereken adımları atmalıdır.  İsrail kamuoyuna İran-Amerika savaşıyla ilgili peri hikayeleri anlatmak yerine, İsrail’in İran’ın füze saldırganlığına her zamankinden daha çok maruz kaldığını söylemeli.”