DARBECİ Sisi İle SİYONİST Netanyahu Görüştü

Darbeci Abdulfettah Sisi ile Siyonist Netanyahu Newyork’ta düzenlenen BM Genel Kurul toplantısı kapsamında bir araya geldi.

Sisi göreve geldiği tarihten bu yana ilk kez İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşüyor.

Haretz muhabirinin verdiği bilgilere göre; ikili arasında gerçekleşen bu kısa görüşmede İsrail-Mısır ilişkilerindeki belirsizlik konusunda anlamlı bir adım atıldı.

Açıklamada, Sisi’nin Netayahu’yu kabul ettiği toplantıda Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İstihbarat Başkanı Halid Fevzi ve Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Tuğgeneral Abbas Kamil’in de hazır bulunduğu belirtildi.

Toplantıda “(SÖZDE) Barış müzakereleri, Filistin devletinin kurulması ve iki taraf arasında uzlaşma sürecinin başarıya ulaştırılması için gerekli güvencelerin sağlanması” konularının masaya yatırıldığı kaydedilen açıklamada, Sisi’nin iki devletli çözümü desteklediği ve tarafların yeniden bir araya gelmesinin önemini vurguladığı iddia edildi.

Öte yandan Korsan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “Mısır’ın Ortadoğu’daki rolü, terörle mücadele ve bölgenin istikrarı konusundaki çabalarından memnuniyet duyduğu” belirtildi.