Home / Filistin / Filistin İntifada / CENİN’de Filistinli GENÇLER, Siyonistlerle Çatıştı

CENİN’de Filistinli GENÇLER, Siyonistlerle Çatıştı

Bugün sabahın erken saatlerinde Batı Yaka bölgesindeki Cenin şehrinin güneyinde yer alan Doğu Berta’a beldesinde, birkaç ay önce Dutan yakınında gerçekleştirilen arabayla ezme eylemiyle işgalci iki askerin öldürülmesinden ikisinin de yaralanmasından sorumlu tutulan Ala Kabha adlı gencin ailesinin evinin yıkılması planından dolayı işgal güçleriyle Filistinli gençler arasında şiddetli çatışmalar yaşandığı haber verildi.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal rejiminin yüksek mahkemesinin, Kabha ailesinin evinin yıkımı kararından dolayı evi boşaltmaları için verilen mühlet dün akşam doldu. Bu yüzden işgalci askerlerin evi yıkmak için her an baskın yapabilecekleri korkusu vardı.

İşte bu korkudan dolayı herkesin telaş içinde beklediği bir sırada bugün sabahın erken saatlerinde işgal devriyeleri evin bulunduğu Doğu Burta’a beldesine baskın düzenledi.

Gençlerin işgalci askerlere karşı çıkması üzerine şiddetli çatışmalar meydana geldi ve işgalci askerler Filistinli gençlerin üzerine biber gazı sıktı, kendilerini de şiddetle darp ettiler. Ayrıca işgal askerleri çevrede toplanan ahalinin üzerine de göz yaşartıcı gaz sıktılar.

Kaynakların verdiği bilgilere göre işgal askerleri ırkçı ayrım duvarının arkasında yer alan beldeye çıkan yolları kapattı ve bütün araçları durdurdular.