ÇAD Liderinden İSRAİL’e Uzun İstek LİSTESİ

Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi’nin Tel Aviv’i ziyareti sırasında Siyonist yetkililere uzun bir istek listesi sunduğu ve liste karşısında Siyonist yetkililerin şaşırdığı kaydedildi.

Siyonist İsrail merkezli Kanal 10’da yer alan habere göre, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi, ülkesiyle diplomatik ilişkilerinin olmadığı işgalci İsrail’i ziyaretinde Siyonist yetkililere uzun bir istek listesi verdi.

Siyonist yetkililerin ise listedeki isteklerin tümünün yerine getirileceğine dair olumlu veya olumsuz bir cevap vermediği ifade edildi.

Listenin içeriğine dair detaylara yer verilmeyen haberde, isteklerin askeri destek ğırlıklı olduğu belirtildi.

Haberde, Çad Cumhurbaşkanı’nın Tel Aviv’de Savaş Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldiği bilgisine yer verildi.

Öte yandan, Haaretz gazetesinin Çadlı yetkililere dayandırdığı habere göre, Siyonist rejim, ülkenin kuzeyinde yaşanan olaylarda kullanmak üzere Çad ordusuna silah desteğinde bulundu. Haberde, Siyonist İsrail tarafından Çad’a verilen silahların niteliğine ve niceliğine ilişkin ayrıntıya yer verilmedi.

Aynı kaynak, İsrail ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi’nin Tel Aviv’e düzenlediği ziyaretin amacının esas olarak güvenlik meselelerini görüşmek olduğunu aktardı.

Siyonist İsrail hükümetine bağlı Kudüs Araştırma Enstitüsü Müdürü Dore Gold ise Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, “Çad Afrika’nın önemli ülkelerindendir ve bölgenin güvenliğini sağlama konusunda olumlu rol oynayan önemli bir güçtür.” dedi.

Gold, Çad’ın 1972’de Tel Aviv rejimi ile ilişkilerini kestiğini hatırlatarak “Çad, Libya’nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi’nin sert baskıları sonucu İsrail ile ilişkilerini kesmişti. Bugün ise Kaddafi yok ve artık ilişkilerin geliştirilmesi mümkün.” ifadelerini kullandı.

İsrail, daha önce de Afrika ve Güney Asya ülkelerinde yaşanan iç savaş ve olaylarda, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde diktatör rejimlere silah sağlamakla suçlanmıştı.

Ayrıca Kanal 13 televizyonuna konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili, İsrail’in Sudan, Nijer ve Mali ile temaslarını artırma arayışında olduğunu ifade etti.

Netanyahu, son dönemde ülkesi ile Afrika ülkeleri arasında gelişen ilişkilere işaret ederek, “Afrika’nın kalbine ulaşmaya çalışıyoruz” demişti.

Netanyahu, 2016’nın temmuz ayında Uganda’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında o dönem ülkede bulunan Kenya, Güney Sudan, Zambiya ve Ruanda’nın devlet başkanlarının yanı sıra Etiyopya ve Tanzanya’nın da başbakanlarıyla ayrı ayrı görüşmüştü.

Diplomatik kaynaklar, işgalci İsrail’in Bahreyn’in yanı sıra Sudan’la da diplomatik ilişki kurmaya hazırlandığını ifade ediyor.