BÜYÜK DÖNÜŞ YÜRÜYÜŞÜ Bilanço: 4 Şehit, 316 Yaralı…

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemlerinin başlamasının birinci yıldönümü ve Toprak Günü münasebetiyle düzenlenen ‘Dönüş ve Toprak İçin Milyonluk Yürüyüş’te işgalcilerin saldırıları sonucu 4 kişi şehit olurken 316 kişi de yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre 20 yaşındaki Muhammed Cihad Sa’d sabahleyin henüz gösterilerin başlamasından önce gerçekleştirilen bir saldırıda şehit oldu.

17 yaşındaki Edhem Nidal Ammare, Gazze’nin doğusunda yüzünden isabet alarak şehit oldu. 17 yaşındaki Tamir Haşim Ebul-Hayr da Han Yunus’un doğusunda düzenlenen bir saldırıda şehit oldu.

Yerel saatle dün akşam saat 19.30’da verilen bilgilere göre yaralıların sayısı ise toplam 316’ya çıktı. Yapılan açıklamada yaralılardan 86’sının çocuk, 29’unun ise kadın olduğu belirtildi. Yaralılardan 5’inin durumunun çok ağır, 9’unun durumunun ağır, 121’inin durumunun orta, 181’in durumunun ise hafif olduğu belirtildi.

64 kişi gerçek mermiyle, 16 kişi plastik kaplı madeni mermiyle, 13 kişi şarapnel parçalarıyla, 94 kişi gaz bombalarıyla, 46 kişi gazdan etkilenerek, 83 kişi de başka sebeplerle yaralandı.

1967 yılında Siyonist rejimin Filistin topraklarını işgal etmesi nedeni ile 30 mart günü Toprak Günü olarak adlandırıldı. 30 mart 1967 tarihinde korsan rejim Filistinlilere ait binlerce hektarlık topraklarını Filistin’in kuzeyinde el-Celil bölgesinde işgal etti.