BÜYÜK DÖNÜŞ Şehidi Bessam Safi Defnedildi

Geçen ay Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılarak işgal askerlerinin açtığı ateşle yaralanan ve bu sabah erken saatlerde şehit olan Filistinli genç törenle toprağa verildi.

Cenaze törenine katılanlar 22 yaşındaki şehit Bessam Safi’nin cenaze namazını Han Yunus kentindeki Er-Rahme Camii’nde kıldı. Şehit gencin daha sonra kent mezarlığında toprağa verildiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Bessam Sami Osman Safi isimli gencin Han Yunus’un doğusunda 22 Şubat’ta düzenlenen gösteriye işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandığını ve yarasının etkisiyle bu sabah şehit olduğunu açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Safi’nin gösterilere katıldığı sırada doğrudan başına isabet eden göz yaşartıcı bombayla ağır yaralandığı ve yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, bu sabah erken saatlerde de şehit olduğunun duyurulduğu belirtildi.

Filistinli gencin şehadetiyle birlikte Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin başladığı 30 Mart 2018’den bu yana şehit olan Filistinli sayısı 270’e yükseldi.

İşgal güçlerinin şehitlerden 11’inin naaşını elinde tuttuğu, şehitlerden 190’ının çocuk, 3’ünün ilk yardım görevlisi ve ikisinin gazeteci olduğu ifade edildi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde bugüne kadar yaklaşık 29 bin Filistinlinin de yaralandığı kaydedildi.