BÜYÜK DÖNÜŞ’ün 40. Haftasında 1 ŞEHİT…

Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerinin 40. cumasında Gazze’nin doğu sınırında yapılan faaliyetlere yine ateşle müdahale eden işgal güçleri 1 Filistinliyi şehit ederken 10 kişiyi de yaraladılar.

Filistin  Sağlık Bakanlığının verdiği habere göre, işgal güçlerinin Han Yunus’un doğusunda göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 1 Filistinli şehit olurken 10 kişi de yaralandı.  Görgü tanıkları, onlarca göstericinin de atılan göz yaşartıcı bombalardan etkilendiğini ve boğulma tehlikesi geçirdiğini ifade etti.

Havaların soğuk ve yağmurlu olmasına rağmen Gazze’de yüzlerce kişi Dönüş ve Kuşatmayı Kırma faaliyetlerine katılmak için ikindiden sonra Gazze sınırında kurulan Dönüş Çadırlarına akın etti.  “Onurlu Yaşama Hakkımızın Üzerinden Pazarlık Yapmayız” sloganıyla yapılan faaliyetlere katılan Filistinliler dünyaya onurla yaşama ve çıkarıldıkları yurtlarına geri dönme haklarını bir kez daha hatırlattılar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hamas sözcüsü Abdullatif Kanu, işgalcinin gösterilere katılan halkı hedef alarak iç krizlerini Gazze’ye ihraç etmeye çalıştığını belirterek, Ortak Operasyon Odasının daha önce işgalciyi uyardığını ve her türlü saldırıya karşılık vermeye hazır olduğunu söyledi.

Filistin İslami Cihad Hareketi de dün gece yayınladığı bildiride, Geri Dönüş Yürüyüşleri’nin Filistin halkının özgürlük yolunda  ve geri dönüş için  direniş iradesinin devamını gösterdiğini bildirdi. 

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde şimdiye kadar 255 kişi şehit olurken, 500’ü ağır 25 binden fazla kişi de yaralandı.