BÜYÜK DÖNÜŞ’te Bu Hafta 4 Şehit Onlarca Yaralı

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, bugün ikindiden sonra Cibaliye’nin doğusunda yapılan gösterilerde işgal güçlerinin ateşiyle ağır yaralandıktan sonra hastaneye kaldırılan Muhammed Halid Mahmud Abdunnebi (27)’nin şehit olduğunu, bunun yanında Nassar Ebu Tim (19), Ahmed Ebu Lebde (22), Ayiş Şaas’ın (23) şehit oldukları belirtildi.

Bugün kaza sonucu meydana gelen patlamada ise direniş güçlerinden bir kişi şehit oldu, bir kişi de yaralandı.

Bakanlık işgal güçlerinin ateş açması, göstericilerin üzerine plastik mermi ve gözyaşartıcı bomba atması üzerine de 170 kişinin yaralandığını, bunlardan bazılarının durumlarının ağır olduğunu kaydetti.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri “Direnen Gazze Boyun Eğmez” sloganıyla bugün de devam etti. 31’inci Cumasına giren dönüş yürüyüşlerinde bugün Gazze halkı ikindiden sonra Gazze’nin doğusundaki eylem çadırlarına akın etti.

Gençlerin işgal askerlerinin özellikle keskin nişancıların görüş alanını kapatmak, göstericileri hedef almalarını engellemek için lastik yaktıkları ve Gazze çevresindeki yerleşkelere yangın çıkarıcı balon gönderdikleri ifade edildi.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Ulusal Heyeti daha önce yaptığı açıklamada halka çağrıda bulunarak yürüyüşlerin 31’inci Cumasında seferber olmalarını istemişti.

Geçen Cuma yapılan faaliyetlerde 130 kişi işgal askerlerinin ateşi ve göz yaşartıcı bombalarıyla yaralanmış veya boğulma tehlikesi geçirmişti.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşlerinde orantısız güç kullanan, sivil ve savunmasız halka başta gerçek mermiler olmak üzere göz yaşartıcı bomba, plastik mermi ve insansız hava araçlarıyla saldıran işgal güçleri şimdiye kadar 200’den fazla kişiyi şehit etti, 22 binden fazla kişiyi de yaraladı.