BÜYÜK DÖNÜŞ Eylemlerinin 15. Haftası – 35 YARALI

Sağlık Bakanlığına dayandırarak verdikleri bilgide, bugün yapılan gösterilerde 35 kişinin işgal askerlerinin ateşi ve attıkları gaz bombalarıyla yaralandığı ifade edildi.

Binlerce kişi Gazze sınırında kurulan eylem çadırlarına akın ettikleri, vatandaşların çadırlara gelir gelmez işgal güçlerinin göz yaşartıcı bomba atmaya başladıkları, buna karşılık Filistinli gençlerin de keskin nişancıların görüş alanını kapatmak için lastik yaktıkları kaydedildi.

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, işgal askerleri sağlık ekiplerini de hedef alarak yaralılara müdahale etmelerini engellemeye çalıştılar.

Diğer taraftan Filistinli gençler, Yahudi yerleşimcilerin kabusu haline gelen ucuna yanıcı madde bağlanmış balon ve uçurtma göndermeye de devam ediyorlar.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine ateşli silahlarla sert müdahale eden işgal güçleri şimdiye kadar 144 kişiyi şehit edip, 15 000’den fazla kişiyi de yaraladılar.

Tamamıyla barışçıl olan gösterilerde Filistinliler zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönme haklarını ve mültecilerin zorla çıkarıldıkları topraklarına geri dönmelerini ön gören BM’nin 194 nolu kararının uygulanmasını talep ediyorlar.