B’Tselem: İsrail’in Gazze Cinayetleri Devam Ediyor

B’Tselem adlı İsrail insan hakları merkezi, yayınladığı raporda, İsrail ordusunun genel olarak Gazze Sınırı’nda barışçı gösteriler düzenleyenleri ‘kasıtlı öldürdüğü’nü bildirdi.

B’Tselem örgütü, yayınladığı raporda, Gazze Şeridi sınırında yüzlerce Filistinlinin ırkçı İsrail ordusunun  kasıtlı ateş açması sonucu öldüğünü ve onbinlercesinin yaralandığını belirterek, bu cinayetlerin gerçekte ırkçı İsrail Yüksek  Mahkemesi’nin canileri teyit etmesi ve himayesiyle gerçekleştiğini bildirdi.

Sözkonusu insan hakları merkezi, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nde  öldürdüğü Filistinlileri, keyfi olarak hedef aldıklarını itiraf etti.

Raporda, İsrail ordusunun Filistinlileri öldürmekten kesinlikle kaçınmadığı ve son 1 yılda Gazze Şeridi’nde en az 3000 Filistinliyi öldürdüğü ve onbinlercesini yaraladığı  ve ölenlerden en az 37’sinin çocuk olduğunu bildirdi.

Bu arada Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch -HRW) Başkanı; “Eğer ki ABD Başkanı Donald Trump iktidarda olmasaydı İsrail, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan İnsan Hakları Ofisi’nin müdürü Ömer Şakir’i kovmaya kalkışamayacaktı” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün İcra Direktörü Kenneth Roth, Trump’ın işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’nun insan hakları siciliyle ilgili dosyalara dokunulmasını engellemek için onu himaye ettiğini dile getirdi.

Kenneth Roth şöyle konuştu: “Beyaz Saray’da Trump olmasaydı Netanyahu, Ömer Şakir’i kovmaya kalkışabilir miydi? Bu konuda şüpheliyim. Sanıyorum Netanyahu’ya istediğini yapması için yeşil ışık yakan Trump’tır.”

Roth yaptığı açıklamada, Trump’ın dünyanın her tarafında zalimleri himaye etmekle meşgulken insan hakları lehine bir şey yapmasının mümkün olmadığını hatırlattı.