B’Tselem: İsrail, Katıksız Bir Irkçı Rejim

Hukuk tanımaz işgal rejiminin Filistinlilere yönelik işlediği insanlık dışı suçları kayıt altına alan İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem hazırladığı raporda, İsrail’in bir apartheid (ırkçı) devleti olduğu sonucuna vardığını vurguladı.

B’Tselem raporu, masum insanların kanıyla elini kirleten İsrail’in, işgal ettiği Filistin topraklarında hedeflerini gerçekleştirmek uğruna hayata geçirdiği gayrimeşru uygulamalara ışık tutuyor.

Söz konusu raporda, İsrail politikalarının merkezinde temel ilkelerden birinin, Filistinlilere karşı Yahudilerin üstünlüğü korumak olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca İsrail makamlarının her alanda ırk ayırımına gittiği belirtildi.

İşgal güçlerinin sivillere karşı orantısız güç kullanıldığına dikkat çekilen raporda, İsrail yönetiminin, işgal ettiği topraklarda yürürlüğe koyduğu yasa, yönetmenlik ve politikaların tümünde, Yahudi ırkının Filistinlilerden üstün olduğu hedefini gerçekleştirmek istediği kaydedildi.

Raporda, “İsrail egemenlik sürdüğü tüm bölgelerde (Yeşil Hat, Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze Şeridi) bir halkın (Yahudi) başka bir halka (Filistinliler) üstünlüğü esasına göre hareket ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Siyonist İsrail’in Ürdün Nehri’nden Akdeniz’e kadar olan işgal altındaki toprakların tamamındaki hayat konusunda tek yetkili olduğuna işaret edilen raporda, Filistinlilerin Batı Şeria’da hâlâ İsrail’in askeri işgal rejimi altında, Gazze Şeridi’nin de tam bir kuşatma, abluka ve ambargo altında olduğu kaydedildi.

Raporda, bir taraftan Yahudi yerleşimcilerin kendi kaderini tayin hakkı dahil her türlü hakka sahip olduğunun ancak diğer taraftan Filistin halkının en temel insani haklarından tamamen mahrum bırakıldığı ve işgalci İsrail tarafından haklarına sahip olmalarının engellendiğinin altı çizildi.