BMGK Siyonist İsrail Karşıtı Karar Aldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün akşam tarihi bir oylamayla, Siyonist işgal rejimi İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yaptığı yerleşkelerin yasa dışı olduğunu belirterek yerleşim birimi inşasını derhal durdurmasını istedi.

BMGK tarafından mutlak çoğunlukla alınan kararda 1967 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki yerleşkelerin yasa dışı olduğu belirtilerek, Doğu Kudüs dâhil işgal altındaki bütün Filistin topraklarında yapılan yerleşim faaliyetlerinin derhal ve tamamen durdurulması talep edilmektedir.

14 ülkenin oyuyla kabul edilen karar için Washington’un çekimser oy kullanması işgal rejiminin tepkisine neden oldu.

Karardan hemen sonra bir açıklama yapan Amerika’nın BM temsilcisi Samantha Power ülkesinin İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimleri yapmasına karşı olduğunu belirterek, “Washington’un çekimser oy kullanması, Amerika’nın daha önceki tutumlarına uygundur. Amerika, işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği yerleşkelerin İsrail’in güvenliğini tehdit ettiğine inanıyor” ifadesini kullandı.

Şimdiye kadar BMGK’da İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011’de İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD, ilk defa çekimser oy kullandı.

Karar tasarını BMGK’ya sunan ülkeler yerleşkelerin yasa dışı olduklarını ve iki devlet çözümünü tehdit ettikleri gibi barışın sağlanmasını da engellediklerini ve kararın Filistin halkının çıkarlarını korumaya dönük olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin tek Arap üyesi Mısır, İsrail’in baskıları sonucu dün kararın ertelenmesini talep etmiş ve kararın oylanması ertelenmişti. Ancak Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal’in itiraz ve desteğiyle karar tekrar gündeme alındı ve oy çokluğuyla kabul edildi.