Home / Filistin / Gazze / BM Temsilcisi GAZZE’ye Geldi

BM Temsilcisi GAZZE’ye Geldi

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov'un vekili üç yardımcısıyla birlikte bugün Gazze'ye gitti.

Haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, Mladenov’un vekili ve üç yardımcısı Gazze’nin kuzeyinde yer alan Erez / Beyt Hanun sınır kapısından Gazze’ye giriş yaptı.

Siyonist işgal güçlerinin Gazze’ye saldırması ve direniş güçlerinin de buna karşılık vermesi üzerine bölgesel ve uluslararası çevrelerin araya girip ateşkes sağlanmasından sonra gelen bu ziyaret anlamlı bulundu.

Geçen Perşembe günü Katar’a giden BM yetkilisi, başta Gazze’deki durum olmak üzere gündemdeki dosyaları Katarlı yetkililerle görüşmüştü.

Kaynaklar, iki günlük çatışmaların ardından Mısır’ın arabuluculuğuyla sağlanan ateşkesin dün gece saat 22:45’te hayata geçtiğini ifade etti.

Çarşamba günü Gazze’ye hava saldırısı düzenleyen işgal güçleri aynı aileden üç kişiyi şehit etmiş, Perşembe günkü saldırıda ise 18 kişiyi yaralamıştı.

İşgal güçlerinin saldırılarına füzelerle misillemede bulunan direniş güçleri yerleşimcileri sığınaklara doldurmuş, korku ve panik içinde geceyi sığınaklarda geçirmelerine neden olmuştu.