BM Ortadoğu Temsilcisi: İsrail, Uluslararası Hukuktan Üstün Değil

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, 2334 sayılı karara işaret ederek, “BMGK kararı İsrail’den, işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmasını istemişti. Bu karara rağmen hiçbir adım atılmadı ve iki yeni yerleşim birimi kurma kararı daha alındı.” dedi.

GÖZAT  BM: İsrail, İnsanlığın EN GADDAR İŞGALCİSİ

BMGK, aralık ayında ABD’nin çekimser oy kullanmasıyla kabul edilen 2334 sayılı kararın uygulamasını görüştü.

İsrail’in Tüm Yerleşim Birimleri Yasa Dışı

İsrail’in yerleşimlerinin yasa dışı olduğunu vurgulayan Mladenov, “BM, işgal altında bulunan topraklardaki tüm yerleşim birimi kurma eylemlerini yasa dışı ve barışın önündeki en önemli engellerden birisi olarak kabul ediyor.” diye konuştu.

GÖZAT  Hamas ve İslami Cihad: BM Sekreteri, İSRAİL'İ CESARETLENDİRDİ

İsrail’in BMGK kararlarına uymamasının endişe verici olduğunu da kaydeden Mladenov, “Ocak ayında İsrail’in illegal yerleşimlere hız kazandırması ciddi biçimde endişe verici. İsrail’in C bölgesinde Filistinlilerin mülklerini yıkmaya hız vermesi, yerleşim yerleri için yeni izinler çıkarması, planlar hazırlaması ve ihaleler düzenlemesi yeni yerleşim birimi kurma politikasının süreceğinin açık göstergeleri. Bunlar huzursuz eden gelişmeler.” ifadelerini kullandı.

GÖZAT  Trump - Netanyahu Uyumu = YENİ İŞGALLER

İsrail’in Filistinlilere ait yapıları, “Alınması neredeyse imkansız olan ruhsatları yok diye” yıkmayı sürdürdüğünü de dile getiren Mladenov, bu yıkımlardan da binlerce kişinin etkilendiğini söyledi.

İsrail Uluslararası Hukukun Üstünde Değil

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur da BMGK salonu çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail’in BMGK kararlarına uymadığının BM raporlarıyla da tespit edildiğini söyledi.

GÖZAT  Siyonist İsrail'in Filistin Zulmü DİZİ OLUYOR

Tüm ülkelerin BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymasının uluslararası hukuk altında bir zorunluluk olduğunu kaydeden Mansur, “İsrail uluslararası hukukun üstünde değil. Hiçbir BMGK kararından istisna tutulamaz.” dedi.