BM: İsrail, Kararlarımızı Takmıyor

BM yetkilisi açıklamasında, can kaybının kınamayı gerektirdiğini, yaralı sayısının ise şoke ettiğini belirterek, BM ve diğer çevrelerin yaptığı uyarıların görmezden gelindiğini ve İsrail güçlerinin günler ve haftalar geçtikçe politikasını değiştirmediğini ifade etti.

BM yetkilisi açıklamasında, Gazze’de olduğu gibi işgal altındaki topraklarda da yasadışı güç kullanmaktan ötürü meydana gelen öldürmelerin kasıtlı öldürme olduğu gibi Cenevre Dördüncü Anlaşması’na da aykırı olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Can kaybı üzüntü verici. Gerçek mermilerle bu kadar çok insanın vurulması aşırı güç kullanmanın bir iki kez değil defalarca kullanıldığının işaretidir. Gerçek mermilerin neden olduğu kayıplar ve yaralılar nedeniyle ciddi manada endişe duyuyoruz. Bütün bunların yanında yaralananların Gazze dışına çıkmalarına İsrail’in izin vermemesi yaşanan sıkıntıları artırmaktadır.”

Barışçıl gösterilere aşırı güç kullanarak yapılan müdahalelerin kınamayı gerektirdiğini belirten BM yetkilisi, “Daha kötüsü çocukların hedef alınmasıdır. Uluslararası camianın ek koruması altında olan çocukların hatta taş atanların bile silahlı teçhizatlı kişiler için tehlike arz etmeleri mümkün değildir” dedi.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine aşırı güç kullanarak müdahale eden işgal güçlerdi şimdiye kadar 42 kişiyi şehit etti, 5000’den fazla kişiyi de yaralandı.