BM: İsrail, GAZZE’nin Patlamak Üzere Olduğunu Görmeli

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Filistin sorunu ve Ortadoğu’daki diğer gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

Toplantıda konseyi bilgilendiren BM Ortadoğu Özel Koordinatörü Mladenov, Gazze Şeridi’nde 11-13 Kasım’da yaşanan çatışmaların 2014’ten bu yana en şiddetli çatışma olduğuna dikkati çekerek, “Durumun kırılganlığı, asıl siyasi konuları ele almak için sahadaki dinamiklerin kökten değişmesinin aciliyetini gösteriyor” diye konuştu.

BM ve uluslararası aktörlerin Gazze’nin su, gıda, elektrik gibi ihtiyaçlarına cevap vermek için elinden geleni yaptığına işaret eden Mladenov, “Ancak uluslararası toplum, Gazze’nin problemlerini tek başına kaldıramaz. Burada başlıca sorumluluk oradaki taraflarındır. Filistin’deki tarafların uzlaşması için zaman azalıyor” ifadesini kullandı.

Gazze Patlamak Üzere

Siyonist İsrail askerinin, Filistinli göstericilere sert müdahalesine de dikkati çeken Mladenov, İsrail’in, göstericilere karşı ısrarla gerçek mermi kullanmasına ilişkin endişelerinin sürdüğünü dile getirdi.

Mladenov, uluslararası toplumu da Filistin konusundaki çabalara destek vermeye çağırarak, “İsrail, Gazze’nin patlamak üzere olduğunu görmeli. Bu patlamanın önüne geçilmesi adına insanlar hayatlarının normalleştiğini görmeli ki bunun için de ablukanın gevşetilmesi ve en nihayetinde kaldırılması gerekir” görüşünü paylaştı.