Home / Dünya Ülkeleri / BM Yetkisili: İSRAİL’in Filistin İşgaline DUR DEYİN

BM Yetkisili: İSRAİL’in Filistin İşgaline DUR DEYİN

Birleşmiş Milletler İnsanları Hakları Yüksek Komiseri El-Emir Zeyd bin Raad, İsrail’in Filistin halkını planlı bir şekilde insan haklarından mahrum bıraktığını ve Gazze’de yaşayan 1.9 milyon insanın tutsak olarak tutulduğunu belirterek, işgalcinin Gazze’de yaptığı ihlaller hakkında uluslararası bağımsız bir soruşturma açılmasını istedi.

Cenevre’de İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği cinayetleri görüşmek üzere yapılan toplantıda konuşan Raad şunları söyledi:

“Geçen hafta meydana gelen korkutucu olaylar nedeniyle Gazze’de artık hiçbir şahıs güvende değildir. İşgale dur deyin. O zaman şiddet ve güvensizlik ortamı önemli ölçüde yok olacaktır. Gazze’de meydana gelen olaylarla, işgalcinin Gazze halkına karşı yaptığı ihlalleri soruşturmak için uluslararası bağımsız bir soruşturma açılmalıdır. Buna sebep olanların yargılanması gerekir. Şiddeti durdurmak için onların üzerindeki dokunulmazlığın kaldırılması gerekir.”

Şimdiye kadar 12’si çocuk 87 kişinin işgalci askerlerin eliyle şehit olduğunu (Bugüne kadar ise 118 kişi şehit oldu), yaralı sayısının ise 12 bini geçtiğini, bunlardan 3500’ünün gerçek mermilerle yaralandığını belirten BM yetkilisi, bu durumun insan haklarını çiğneme anlamına geldiği gibi, Dördüncü Cenevre Anlaşmasını da çiğneme anlamına geldiğini söyledi.

BM Komiseri konuşmasının sonraki bölümünde Gazze halkının çektiği sıkıntıları ayrıntılı bir şekilde ifade etti.