BM, İSRAİL Aleyhine Kararı Onayladı!

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, işgal güçlerinin Gazze Şeridi sınırında gösteri yapan Filistinlileri kasıtlı olarak hedef almasını kınayan karar tasarısını kabul etti.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 40’ıncı oturumunun son gününde, Bahreyn, Bolivya, Küba, Pakistan, Senegal, Venezuela, Zimbabve ve Filistin’in işgal rejimi aleyhinde verdiği tasarı görüşüldü.

İşgal rejimi aleyhindeki karar tasarısı 15 çekimser, 8 aleyhte, 23 lehte oyla kabul edildi.

BM 2018 Gazze Protestoları Bağımsız Soruşturma Komisyonunun geçen ayki raporuna da değinilen karar tasarısında komisyonun, işgal askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında geçen yıl düzenlenen barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerindeki ihlallerinin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar kapsamına girebileceğini duyurmasından derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Ayrıca tasarıda, hukuk dışı ve aşırı güç kullanarak insan hakları ihlallerine yol açan İsrailli faillerin adalet önünde hesap vermesi çağrısında bulunuldu.

Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki uluslararası insan hakları ihlallerinin kınandığı tasarıda, yayılan eşi görülmemiş düzeydeki tahribat, ölüm ve insani acılardan dehşete düşüldüğü kaydedildi.

İşgal rejimi aleyhinde kabul edilen karar tasarısına göre işgal altındaki Filistin toprakları ve özellikle de Gazze Şeridi’nde OHCHR’nin varlığının güçlendirileceği, söz konusu bölgelerde daha fazla personel görevlendireceği ve işgal güçlerinin sürdürdüğü uluslararası hukuk ihlallerinin uzman ekiplerce takip edilip belgelendirileceği ifade edildi.