BM Güvenlik Konseyinden Siyonist İsrail’e Uyarı

Güvenlik Konseyi’nin  daimi olmayan 10 üyesinin yanısıra Çin’in BM daimi temsilcisi, Filistin’i insanlığın vicdanının sınavı olarak niteledi ve ”Filistin meselesinin çözümünde olumlu ve faydalı bütün çabalara destek vereceğiz’ dedi.

Fransa’nın BM daimi temsilcisi ise, ırkçı İsrail  rejiminin ilhak kararına tepki gösterirken, İngiltere’nin BM daimi temsilciliği yardımcısı da, terör rejimi İsrail’in tek yanlı siyasetlerini eleştirdi.

Rusya’nın BM daimi temsilciliği yardımcısı da, Filistin meselesini Batı Asya’nın en önemli meselelerinden biri olarak nitelerken, ‘İsrail parlamentosunun ilhak kararını onaylaması bölgede durumu daha da karmaşık hale getirebilir’ dedi.

Bu arada Ürdün Başbakanı Ömer er-Razzaz, ırkçı İsrail ve Filistin’in eşit haklarının olduğu demokratik bir tek devletli çözüme olumlu bakılabileceğini söylerken Batı Şeria’nın ilhakının bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağı ve radikalleştireceği uyarısında bulundu.

İngiliz the Guardian Gazetesine konuşan Ürdün Başbakanı Omar Rezzaz, ülkesinin eşit hak temelinde, demokratik tek devletli çözüme olumlu bakabileceğini kaydederken, “İsrail’de hiç kimse bunun hakkında konuşmuyor. İsrail’de tek devletli çözümden bahseden var mı? Konuşulan tek şey ırkçılık.” ifadesini kullandı.

Rezzaz, tek taraflı kararlara ve eylemlere karşı olduklarını belirterek İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun ilhak politikalarıyla yeni bir apartheid devlet ortaya çıkaracağına ve bunun bölgede yeni bir radikalleşme dalgası oluşturacağına dikkati çekti.

Irkçı İsrail’in çözümsüzlüğü diretmesi halinde sadece komşuları için değil tüm dünya için sorun haline geleceğini ifade eden Razzaz, ilhak politikalarıyla Filistinlilere karşı Güney Afrika tarzı “apartheid” bir sistemin oluştuğunu aktardı.