BM: Golan, Suriye Toprağı ve İsrail Çekilmeli!

Trump’ın ‘GolanTepeleri üzerinde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını’ ilan eden başkanlık kararnamesini imzalamasından 8 ay sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu İsrail’in Golan’dan çekilmesi talebini yineleyen bir karar kabul etti. 

BM Genel Kurulu’nun ‘İsrail’in 1967’de işgal ettiği Suriye toprağından çekilmesini’ talep eden kararında, İsrail’in Golan’daki varlığının barış önünde büyük engel oluşturduğu belirtildi. 

9 çekimser, 65 aleyhte oya karşı 91 lehte oyla kabul edilen karar, İsrail’i 50 yılı aşan işgali sona erdirip Golan’ı terk etmeye çağırırken, ülkelerin fethetmek yoluyla toprak elde edemeyeceği, bunun uluslararası hukukun temel ilkelerinden olduğu vurgulandı.

“Suriye Golan’ının devam eden işgali ve fiili ihlali, bölgede adil, kapsamlı ve kalıcı barışa ulaşma yolunda büyük engel oluşturmaktadır. İsrail işgal altındaki Suriye Golan’ının tamamından çekilmelidir” diyen karara ek olarak, BM Genel Kurulu, İsrail’e dair dört adım daha attı.

Böylece Doğu Kudüs ve Batı Şeria dahil işgal altındaki Filistin toprakları için saygı ve koruma talep edilirken buradaki İsrail yerleşim faaliyetlerinin yasadışı olduğu teyit edildi. BM’nin Filistin meselesine bakan kurumlarının çalışmaları teyit edilirken Filistin ve Filistin hakkındaki BM kararlarına dair enformasyon yayan özel programın devam ettirilmesini talep etti. İsrail ile ABD bu 5 kararın hepsine aleyhte oy kullandı.