BM, GAZZE’de İSRAİL Zulmünü SoruşturacakMIŞ!

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü İsam Yunus yaptığı açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyi’ne bağlı uluslararası komitenin işgal güçlerinin Gazze’de işlediği cinayetleri araştırmak için basın mensuplarının kayıt altına aldıkları görüntü ve belgeleri toplamaya çalıştığını söyledi.

Yunus yaptığı açıklamada, birkaç hukuk kuruluşu temsilcisinden oluşan Filistinli heyetin bu konudaki bilgi ve belgeleri uluslararası komiteye ulaştırmak için Ürdün’e gittiğini ifade etti.

İki hafta önce Cenevre’de uluslararası komiteyle bir araya geldiklerini belirten Yunus, İsrail’in komitenin Gazze’yi ziyaret edip cinayetleri araştırmasına ve olayları yerinde incelemesine izin vermediğini hatırlatarak, adaletin sağlanması ve işgalci liderlerin yaptıkları nedeniyle yargılanıp cezalandırılmaları gerektiğini söyledi.

Yunus açıklamasında, uluslararası komitenin işgalcinin işlediği cinayetlerle ilgili bilgi ve belgeleri toplama aşamasında olduğunu, bu bilgi ve belgelerin raporu şekillendireceğini, çalışmaların ise önümüzdeki yılın başında tamamlanmasının beklendiğini kaydetti.

Gazze’ye gelemeyen komite, video konferans aracılığıyla Gazze’deki mağdur kişi ve ailelerle görüşmeler yapmış, şehit Rezzan En-Neccar’ın ailesinin yanında birçok aile ile görüşmüş, aynı şekilde Gazze’de çalışan OCHA ve UNRWA temsilcilerinden de bilgi almıştı.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşlerinde işgal güçlerinin aşırı güç kullanması, sivil ve masum insanlara ateşli silahlarla saldırması sonucu şimdiye kadar 247 kişi şehit oldu, 500’ü ağır 22 binden fazla kişi de yaralandı.