BM: GAZZE’deki Buhran, Giderek Artıyor!

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, Gazze Şeridi’nde ırkçı İsrail’in muhasarasının neden olduğu insani buhranın her geçen gün daha vahim hal aldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, ”Kesin olan Filistinliler arasında gerçek bir birlik olmadan Filistin’in egemen bir devlet olma olasılığı imkansız. Gazze’de bir devlet olamaz, Gazze’siz de bir devlet olmaz.” dedi.

Gazze’nin, yakıt,  ilaç ve gıda maddesi, inşaat malzemeleri açısından son derece zor bir durumda olduğunu belirten BM yetkilisi, Gazze’ye yönelik muhasaraya son verilmesini istedi.

BM Güvenlik Konseyi’ni İsrail-Filistin sorununun görüşüldüğü oturumda video konferans yoluyla bilgilendiren Mladenov, ırkçı İsrail’e komşu bir Filistin devleti kurma olasılığının sahadaki gerçekler tarafından sistematik olarak aşındırıldığına dikkati çekti.

İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletmeye, Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinlilere ait evleri ele geçirip yıkmaya devam ettiğini belirten Mladenov, yerleşim birimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini, barışın önünde engel olduğunu söyledi.

Filistinliler arasındaki bölünmüşlüğe dikkati çeken Mladenov, tüm çabalara rağmen tarafların ilerleme kaydedilememesinden birbirlerini sorumlu tuttuğunu ve Filistinliler arasında gerçek bir uzlaşı umudunun da her geçen gün azaldığını kaydetti.