BM’den FİLİSTİN’e ACİL 350 Milyon $ Yardım Çağrısı

Birleşmiş Milletler, “Ciddi şekilde insani yardıma muhtaç olan” Filistinliler için 350 milyon dolarlık yeni bir yardım fonu kampanyası başlattı.

2019 İnsani Müdahale Planı’nı açıklayan Birleşmiş Milletler Filistin için İnsani Yardımlar Koordinatörü Jamie McGoldrick, İsrail’in işgali altındaki 1,4 milyon Filistinlinin temel gıda, korunma, sağlık, barınma, su ve temizlik ihtiyaçları için en az 350 milyon dolara ihtiyacı olduğunu duyurdu.

Kudüs ve Batı Şeria’yı da içine alan insani yardım planına en çok ihtiyaç duyanlar ise Gazzeliler.

McGoldrick, 2019 planını sunarken yaptığı konuşmada “İnsani aktörler daha önce hiç karşılaşmadıkları zorluklarla karşılaşıyor. İnsani yardım fonlarının rekor düzeye düşmüş olması ve insani eylemlerin meşruiyetini bozan saldırılarda artış gibi” dedi ve uluslararası toplumun daha fazla yardımına ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.

McGoldrick’le birlikte planı açıklayan Filistin Devleti Sosyal Kalkınma Bakanı İbrahim el Shaer de, “İşgal altındaki filistin bölgesinde durum, İsrail’in ihlâlleri, kaynaklara erişim zorluğu ve insani yardımın politikleşmesinden kaynaklı fon gelirinin azalması sebeiyle daha da kötüye gidiyor” dedi.