Binlerce Filistinli GAZZE Sınırına AKIN ETTİ + FOTO

Yerel kaynaklar sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce Filistinlinin daha önce Siyonist işgal güçleriyle temas noktalarına yerleştirilen çadırlara gitmek için yollara düştüğünü söyledi.

Ulusal Heyet, Büyük Dönüş Yürüyüşü hakkında yaptığı açıklamada, Gazze sınırında bölgeyi 1948 topraklarından ayıran dikenli tellere sadece 700 metre mesafede 5 noktada çadır kurduklarını duyurarak bunların Rafah’ın En-Nahda Mahallesi, Han Yunus’un Huzaa, Orta bölgenin Bureyc Mülteci kampı ve Cibaliya Mülteci Kampının doğusunda yer alan Ebu Safiyye bölgesinde kurulduğunu ifade etti.

Siyonist işgal rejiminin tehditler savurmasına, bugün sabah bir çiftçiyi şehit edip birini yaralamasına ve sınırda gergin bir hava hakim olmasına rağmen bugün sabah erken saatlerden itibaren Filistinliler; kadın, erkek, genç ve yaşlı binlerce kişi dönüş hakkını hatırlatmak, bu haktan vazgeçmediğini dünyaya göstermek, oynanan oyunları bozma konusundaki kararlığını ortaya koymak için sınıra doğru yola çıktı.

Filistin halkının sınıra yürümesinden sonra Cuma namazının belirlenen beş noktada kılınması bekleniyor. Cuma namazından sonra Büyük Dönüş Yürüyüşü programının bir festival havası içerisinde başlatılması bekleniyor.

Büyük Dönüş Yürüyüşü sözcüsü Ahmed Ebu Retime, yürüyüşün daha başlamadan başarı kazandığını belirterek, yürüyüşün Filistin davasının tanımını güncellediğini ve bunun “ülkelerinden çıkarılmış mültecilerin sorunu olduğunu” ortaya koyduğunu söyledi.

Ebu Retime yaptığı açıklamada “sadece birkaç yüz metre ötede vatanlarını gören yeni nesillerin hafızasını diriltti” dedi.