BDS’den Arabistan’ın İsrail İle Maç Yapmasına Tepki

Filistin Milli Boykot Komitesi (BDS), Suudi Arabistan milli futbol takımının işgal altındaki Filistin’de maç yapmasının Suudi Arabistan rejiminin ve diğer bazı rejimlerin işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme girişimleri çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

BDS, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Suudi Arabistan milli futbol takımının 2015’te işgal altındaki Filistin’de oynamayı reddettiğini hatırlattı.

Ziyaretin Suudi Arabistan ve işgal rejimi arasında her geçen gün daha da büyüyen ilişkiler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten BDS, Filistin davasını tasfiyeyi hedefleyen Yüzyılın Anlaşması’na dikkat çekti.

Bildiride, işgal rejiminin Arap ülkeleri takımlarının işgal altındaki Filistin topraklarında oynamasına izin verirken, Gazze Şeridi’ndeki takımların Batı Yaka’da ve Batı Yaka’daki takımların Gazze Şeridi’nde oynamalarına izin vermediğini hatırlattı.

Filistin Milli Boykot Komitesi, İsrailli sporcuların bazı Arap ülkelerinde uluslararası müsabakalara katılmasına izin verilmesini de kınadı ve bu tür adımların işgal rejimini boykota meydan okumak anlamına geldiğini belirtti.