BAYRAM Yapamayan 250 Filistinli Esir ÇOCUK

Esirler Araştırma Merkezi Müdürü Rafet Hamdune, işgal rejimi cezaevleri idaresinin işgal hükümetinin de desteğiyle bayram günlerinde Filistinli esirlere uluslararası hukuka aykırı bir şekilde muamelede bulunduğunu söyledi.

“Bayram işgal zindanlarında tutulan esirler için kalp katliamı gibidir. Yüzlerce esirin kalpleri bayramda çocukları için parçalanıyor” diyen Hamdune, esirlerin özellikle bayramda çocuklarına ve ailelerine kavuşmayı ümit ettiğini bildirdi.

İşgal rejimi cezaevleri idaresinin bu durumu gözardı ettiğini kaydeden Hamdune, ailelerin esirleri ziyaretlerine, esirlere tatlı ve elbise gönderilmesine, kadın esirlerin çocuklarıyla bir araya gelmelerine izin verilmediğini belirtti.

Hamdune, 250’si çocuk 5700 esirin işgal zindanlarında bayram havasından mahrum olduklarını, anneleriyle ve babalarıyla görüşemediklerini söyledi.

Filistinli çocuk esirlerin diğer çocuklar gibi bayram sevinci yaşayamayacaklarını kaydeden Hamdune, İsrail’in bayramda Filistinli esirlere kötü muamelesini artırabileceği uyarısında bulundu.

Hamdune, uluslararası insan hakları örgütlerine seslenerek, işgal rejimine baskı yapmalarını ve işgal zindanlarındaki esirlerin bayramda ibadetlerini özgürce yapabilmelerini sağlamalarını istedi.