Batı Şeria ve Gazze’de Sosyal Güvenlik Yasasına Protesto

Batı Yaka’nın Ramallah kentinde ve Gazze’de bugün (15 Ocak Salı) binlerce işçi ve memur hükümetin zorla uygulamaya çalıştığı sosyal güvenlik yasasını protesto etti.

Ramallah’taki Sosyal Güvenlik Kurumu binası önünde toplananlar göstericiler yasanın iptal edilmesini ve Çalışma Bakanı Memun Ebu Şehla’nın istifa etmesini istedi.

Quds Press Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Filistin Yönetimi güvenlik birimleri Sosyal Güvenlik Kurumu binasının ve göstericilerin çevresini kuşattı.

Bugün sabah saatlerinden itibaren Batı Yaka’nın birçok bölgesinde ve özellikle de Ramallah, El-Halil ve Beytlahim kentlerinde sosyal güvenlik yasasını protesto için yapılan grev ticari hayatı durma noktasına getirdi.

Gazze’de düzenlenen gösteride de sosyal güvenlik yasası protesto edilerek yasanın iptal edilmesi talep edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Gazze’deki binası önünde toplanan göstericiler yasa aleyhinde slogan attı ve yasanın uygulanmamasını istedi.

Gösteriye katılanlar “Halk sosyal güvenlik yasasını istemiyor”, “Gazze sizinle birlikte, sosyal güvenlik istemiyoruz”, “Sosyal güvenliğiniz bozuk” ve benzeri ifadeler içeren pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılanlar ayrıca Batı Yaka’daki faaliyetlerle birlikte sosyal güvenlik yasasını protesto etkinliklerini sürdüreceklerini açıkladı.