Batı Şeria’da Ekim Ayında 447 DİRENİŞ EYLEMİ

Batı Yaka’da bu ay ateş açma, otomobille çarpma, bıçaklama, taş ve molotof atma, el yapımı bomba atma ve benzeri 447 eylem gerçekleştirildiği bildirildi.

Hamas Batı Yaka Teşkilatı Enformasyon Dairesi’nin yayınladığı verilere göre, Ekim ayında Batı Yaka’da gerçekleştirilen eylemlerde iki İsrailli öldü ve en az 14 işgalci yaralandı.

Raporda, Ekim ayında Batı Yaka’da işgal güçlerinin ihlalleri sonucu 5 Filistinlinin şehit olduğu ve 163 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bu ay Selfit yakınlarındaki Barkan Yahudi Yerleşkesi’nde Eşref Nealive’nin gerçekleştirdiği eylem en önemli direniş eylemi olarak öne çıktı.

Filistinli direnişçi iki işgalcinin öldüğü eylemin ardından kaçmayı başarırken işgal güçleri yoğun çabalarına rağmen Neavile’yi henüz yakalayamadı.

Hamas’ın raporunda, Ekim ayında Batı Yaka’da 4 ateş açma eylemi, 6 bıçaklama girişimi, 3 el yapımı patlayıcı atma ve 19 molotof atma eylemi ile Batı Yaka ve Kudüs’te 387 çatışma, taş atma ve Yahudi yerleşimcilere karşı koyma eylemi gerçekleştirildiği açıklandı.