Batı Gazze Savaşının Yayılmasından Korkuyor

ABD ve Avrupa ülkeleri, İsrail işgal rejiminin Gazze’ye yönelik olarak sürdürdüğü savaşın uluslararası bir krize neden olabileceğinden ve dünya genelinde seslerin yükselmesinin kendi çıkarlarına da zarar verebileceğinden endişe ediyor. 

İşgal rejiminin sürekli katliamlar gerçekleştirmesine, çocukları hunharca katletmesine, sivil insanları topluca öldürmesine, hastaneleri, insanların sığındığı mabetleri ve eğitim kurumlarını vurmasına, aileleri toptan yok etmesine rağmen ABD yine de her keresinde siyonist işgal rejimine desteğini tekrar etmekten çekinmiyor. Ancak savaşın uzamasının küresel bir krize neden olabileceğinden ve bunun kendi çıkarlarına da büyük ölçüde zarar vereceğinden endişe ediyor. 

CIA’nin eski bayan ajanlarından ve üst kademe subaylarından olan Lindsay Moran, El-Cezire kanalına yaptığı açıklamada ülkesinin Gazze krizinin uzun süre devam etmesinin küresel krize sebep olabileceği konusunda endişeli olduğunu ifade etti. Moran özellikle Irak’taki Amerikan üssüne yönelik saldırıdan sonra bu konudaki endişenin daha da arttığını dile getirerek, olayın küresel bir krize dönüşmesinin özel bir bataklığa sürüklenilmesi sonucu doğuracağını ifade etti. 

Eski CIA ajanı, İsrail’in en büyük destekçisinin ABD olduğunu ve onun kara harekatını ertelemesi için tesir gücüne sahip olduğunu hatırlattı.