Baş Siyonist Filistin’de Yeni İşgal Emri Verdi

İsrail haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre işgal hükümetinin başbakanı Benyamin Netanyahu Batı Yaka’nın orta kesiminde yer alan Ramallah’ın batısında bulunan ve Filistinlilerden gasp edilmiş araziler üzerine kurulu olan Doliv yahudi yerleşim merkezine yeni bir yerleşim mahallesi ekleme kararı verdi.

Haberde belirtildiğine göre Netanyahu, planın en yakın planlama ve imar oturumunda onaylanması için ofis genel müdürüne talimat verdi. Doliv yahudi yerleşim merkezinde halen 300 yerleşim biriminin bulunduğu ve plana göre buraya yeni bir mahallenin eklenmesinin istendiği belirtildi.

İsrail işgal yönetimine bağlı Yüksek Planlama Konseyi adı verilen organın içinde bulunduğumuz Ağustos ayında Mitzad yahudi yerleşim merkezine 200 yeni yerleşim birimi ilave edilmesine dair planı onayladığı belirtildi. Ipi Hanehal adlı yahudi yerleşim merkezine de 100 yeni yerleşim birimi ilave edileceği bildirildi. Bu yerleşim merkezlerinin her ikisi de Beytilahim bölgesindeki Goş Atzion yahudi yerleşim kompleksinin doğu kesiminde yer alıyor.

İşgal yönetimi son dönemde Batı Yaka ve Kudüs çevresinde yahudi yerleşim birimlerinin sayısını artırmak için sürekli yeni planlar gündeme getirirken, Filistinlilerin kendi toprakları üzerine yeni ev yapmaları veya mevcut olan evlerini genişletmeleri için kesinlikle ruhsat vermiyor. Yapılmış evlerinden bazılarını da ruhsatsız oldukları iddiasıyla yıkıyor.