BAHREYN’de Vaazlara İSRAİL Yasağı

Al-i Halife Kralı Hemad Bin İsa Al-i Halife, İsrail’e karşı Arap yaptırımını net olarak kınamasından sonra, Bahreyn yöneticileri de cami imamlarına İsrail aleyhinde konuşma yapmaktan kaçınmaları gerektiği talimatını verdi.

Bahreyn er-Rifa kentindeki cami imamlarının birinden naklen Middle East sitesi, Manama yönetiminin cami imamlarını Tel-Aliv aleyhinde vaaz vermelerini yasakladığını ifşa etti.

Bahreyn’in İsrail İle İlişkilerin Normalleşebilir

Bu arada Bahreynli yetkililer, bir yıla kadar İsrail ile ilişkilerinin resmi olarak normalleşebileceğini düşünüyorlar. Yaşanan gelişmeler ve izlenimler, Manama’nın İsrail ile karşı düşmanlığına son verdiğini gösteriyor nitekim İsrail futbol federasyonu yetkilileri geçtiğimiz aylarda Bahreyn’e ziyaret düzenlediler.

Gelinen noktada ise, Bahreyn ile İsrail bakanlar düzeyinde görüşmeye ve ticarete başlamaya çalışıyorlar. Ancak bu süreç diplomatik temsilciliklerinin açılmasına kadar ilerlememiştir.

Bu bağlamda Batılı bir kaynak Middle East’e yaptığı açıklamada, Bahreyn’de İsrail’in elçilik açmasını beklemediğini, ancak ekonomi ve maliye bakanları ve yetkililerinin resmi ziyaretlerine tanıklık edebileceklerini ifade etti.

Al-i Halife İsrail’i Tehdit Görmüyor

Bahreynli bir yetkili de Middle East’e yaptığı açıklamada, İsrail ile ilişki kurmanın zor olmayacağını zira İsrail’in Bahreyn için tehdit olmadığını ve güvenliğini tehdit etmediğini, ancak İran’ın bunu yaptığını ileri sürdü.

Bu arada İsrail’in önde gelen hahamlarından Marfen Hir son sıralarda Bahreyn Kralı Hemad bin İsa Al-i Halife ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada; bu görüşmede Bahreyn kralının İsrail’in Arap ülkelerince boykot edilmesine karşı olduğunu ilan ederek, kendi vatandaşlarına işgal topraklarına serbest şekilde seyahat izni vermek istediğini belirttiğini kaydetti.

İsrail İle Normalleşme Bahreyn’de Durumu Kötüleştirir

Bahreyn’in İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesi, halk ile rejimin karşı karşıya geldiği bu ülkedeki gerilim ve tansiyonu daha da arttırabilir.

Bu arada, Fars Körfezi kıyısındaki bazı Arap ülkelerinin İsrail ile gizli ilişkileri olduğunu da unutmamak gerekiyor.

İsrail’in Bahreyn İle Ticari Anlaşmaları Açığa Çıktı

Bahreynli bir diplomat, İsrail ile Bahreyn’in üst düzey yetkilileri arasında toplumda etkin şahsiyet ve mezhebi isimler ve tüccar arasında görüşme yapılması gündemiyle temas yürütülmekte olduğunu, bu adımların ardından ikili ticaret anlaşmalarının resmen ilan edileceğini duyuru.

İsrail gazeteleri de, Al-i Halife yöneticilerinin bu rejime karşı tutumu hakkında ise; “Bahreyn kralı İsrail’e karşı Arap yaptırımı kınadı” diye yazdı.

Bahreyn rejimi Siyonist rejim ile ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken, Bahreyn halkı bunu reddediyor, nitekim sosyal paylaşım sayfaları üzerinden Bahreynliler, Manama yöneticilerinin İsrail’e karşı yaklaşımından öfkeli olduklarını duyurmuşlardır.