BAE, İsrail NSO Şirketinden CASUS Yazılım Aldı

New York Times gazetesi, David D. Kirkpatrick ve Azam Ahmed imzalı yayınladığı dosya haberinde İsrail merkezli bilişim ve teknoloji şirketi NSO Group’un faaliyetlerini gözler önüne serdi.

İsrail merkezli NSO Group, kişilerin yazışmalarının takip edilmesini ve telefon görüşmeleri dinlenmesini sağlayan programlar üreten bir şirket.

İsrail merkezli şirketin ürettiği casus yazılımları birçok ülkenin istihbarat servisi büyük paralar ödeyerek satın alıyor.

Şirketin casus yazılımlarının en büyük müşterisi Birleşik Arap Emirlikleri ve Orta Amerika ülkesi Panama ve Kuzey Amerika ülkesi Meksika var.

Casus programlar ürettiği ve kişilerin özel hayatının gizliliği ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail merkezli NSO Group’a açılmış iki dava var.

Panama Cumhurbaşkanı’nın İsrail merkezli NSO Group’tan casus yazılım satın alarak siyasi rakiplerini takip ettiği ortaya çıkmış, konu mahkemeye götürülmüştü.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail merkezli NSO Group’tan aldığı casus programla birçok Katar yetkilisini ve Körfez’de birçok gazeteci ve yetkiliyi takip ettiği belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Siyonist İsrail’le resmi diplomatik ilişkisi olmasa da perde arkası yürüyen ilişkilerin arttığı ve derinleştiği biliniyor.

İsrail, casus yazılımları bir silah olarak değerlendiriyor. Dolayısıyla, NSO Group ve iştiraklerinin casus programları ancak İsrail Savunma Bakanlığı izniyle Birleşik Arap Emirliklerine satmış olabileceği belirtiliyor.

NSO Group’la ilgili yürüyen davalarda birçok e-posta mahkemeye sunuldu. e-postalarda Birleşik Arap Emirlikleri’nin NSO Group’la Ağustos 2013 yılında casus yazılım alımı sözleşmesi imzaladığı görülüyor.

Casus Programlarla Yazışma Ve Konuşmaları Nasıl Takip Ediyorlar?

Peki bu casus programlara kişilerin mesaj ve konuşmaları nasıl takip ediliyor?

Casus programlar akıllı telefonlarda işlev görüyor. Programı kullananlar, önce takip etmek istedikleri telefona bir mesaj gönderiyor. Körfez ülkelerinde takip ettikleri kişilerin telefonuna daha çok, “Ramazan yaklaştı, şok indirimler” şeklinde mesajlar gönderiliyor. Mesajı alan kişi, mesajın altında ki linke tıkladığında program gizlice telefona kurulmuş oluyor. Bu aşama geçildikten sonra, casus programı kullananlar, kişinin yazışma ve konuşmalarını takip etmeye başlıyor.