Azeri Yetkiliden İsrail’e Ermenistan Tepkisi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin çok kültürlülük işlerinin siyonist müsteşarı Ariye Gut, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi haber ajansı Azertag AHA’ya verdiği mülakatta, Ermeni bir uzmanın İsrail’in Azerbaycan Cumhuriyeti’nin askeri sırlarını Ermenistan’a verdiğini ifşa etmesine asabi tepki gösterdi.

Azertag konu ile ilgili haberinde, adının açıklanmasını istemeyen Ermeni askeri uzman, korsan İsrail Ermenistan’a Tel aviv’de büyükelçilik açma karşılığında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bazı önemli askeri sırlarını Erivan’a vermeyi kabul ettiğini ifşa ettiğini belirtmişti.

Siyonist uzman Ariye Gut ise bu haberi Ermenistan medyasında yayımlanan kışkırtıcı bir haber niteledi.

Ermenistan’ın medya organları ve siyaset çevreleri sürekli İsrail ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilere ve özellikle askeri iş birliği durumlarına kin ve hasetle baktığını belirten Gut şöyle dedi:

Ermeniler kesinlikle Azerbaycan Cumhuriyeti İsrail’in Güney Kafkasya’da stratejik ortağı olduğunu ve bu askeri stratejik iş birliği sayesinde eski Sovyetler Birliği alanında hiç bir ülkenin sahip olamadığı teknolojik üstünlüğe kavuştuğunu hazmedemiyor. Bugün İsrail ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki iş birliği çok çeşitli alanlarda gelişmektedir.

Siyonist uzman Gut şöyle ekledi:

Ermeniler kıskanabilir, kışkırtıcı hareketlerde bulunabilir, saçma haberler yayımlayabilir; ancak bugün tarihi gerçek şu ki Azerbaycan Cumhuriyeti’nin askeri sanayiinin kurulmasında İsrailli savunma firmaları aktif bir şekilde yer alıyor. Azerbaycan Cumhuriyeti jeo politik ve jeo ekonomik inisiyatifleri sayesinde bölgenin en güçlü jeo politik aktörüne dönüşmüştür. Azerbaycan Cumhuriyeti ile İsrail arasındaki 28 yıllık ilişki tarihinde bu Yahudi devletle nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bu devletin arasında stratejik ilişkiler zaruri ve hayati olduğunu ortaya koymuştur. Ermenistan medyasında İsrail’in Ermenistan’ın Tel aviv’de büyükelçilik açmasına karşılık olarak Azerbaycan Cumhuriyeti’nin askeri sırlarını Erivan’a vermeyi kabul ettiği yönünde çıkan haberler komik, sorumsuz, ciddi olmayan uygunsuz haberlerdir.

Gut şöyle devam etti:

Acaba Erivan’da bazıları İsrail’de savunma bakanlığı ve askeri firmalarında oturanlar dilenci ve ufuksuz Ermenistan’ın büyükelçilik açmasının karşılığında bu ülkeye askeri sırları vereceklerini mi düşünüyor? Ben durumu iyi bilen biri olarak Erivan’daki kışkırtıcı zümreye bunu asla göremeyeceklerini söylemek istiyorum.