Azeri Araştırmacı: Azerbaycan – Ermenistan Çatışması, İsrail’in İşiydi

Azerbaycanlı araştırmacı uzman Hamid Türki, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında yaşanan son çatışmalar ve Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun Tovus bölgesinde başarısızlığının başlıca etkeni siyonist rejim İsrail’in siyasi, askeri ve güvenlik hileleri olduğunu belirtti.

Azeri uzman Türki, araştırmasının sonuçlarını yayımladığı raporunda şu ifadelere yer verdi: Gerçi siyonistler Ermenistan medyasına sızan ve Erivan’ın Tel aviv’de büyükelçilik açmasına karşılık Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun askeri sırlarını Erivan’a vermeyi kabul ettiğini yansıtan haberleri örtbas etmeye çalıştı, ancak Ermenistan ordusunun Azerbaycan Cumhuriyeti ordusuna ait İsrail yapımı Elbit Hermes 900 adlı İHA’yı çok eski ve 40 yıllık 9K33 Osa füze savunma sistemi ile vurmayı başarması, İsrail’in Azerbaycan Cumhuriyeti’ne ihaneti ile ilgili haberlerin doğru olduğunu ortaya koydu.

Hamid Türki şöyle ekledi: Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun gizli bilgilerinin Ermenistan’a verildiğinin ispatı sadece iki hafta sürdü.

Ermenistan ordusuna bağlı birlikler 12 Temmuz’da top atışı ile Azerbaycan Cumhuriyeti ordusunun Tovus bölgesinde mevzilerini hedef aldılar ve daha sonra da General Polat Haşimove Albay İlkar Mirzayev’in bulunduğu konumları titiz bir ateşle vurarak Azerbaycan Cumhuriyeti ordusuna 2020 yılına kadar asla vuramadıkları bir darbe vurdular; ki bu da Ermeni ordunun Azeri ordu hakkında titiz istihbarat aldığını gösterdi.

Azeri araştırmacı Türki şöyle devam etti: Bundan daha korkunç olanı, siyonist rejimin Azerbaycan Cumhuriyeti Generalini öldürmekte ifa ettiği roldür.

İslam aleminin büyük komutanı serdar Süleymani’nin şehadeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti halkının bu İranlı serdara sevgi beslemesinden sonra siyonist rejim işbirlikçileri sürekli şehit Süleymani’nin hatırasını Azerbaycan Cumhuriyeti halkının hafızalarından silmek istediler ve bu hedeflerine ulaşmak için Azeri Generali katlederek General Süleymani’nin yerine yerleştirmeye çalıştılar; zira serdar Süleymani’nin şehadetinden sonra Mossad birden Azerbaycan Cumhuriyeti’nde sarf ettiği 28 yıllık emekleri boşa gittiğini fark etti ve yüzbinlerce Azeri vatandaş serdar Süleymani’nin fotoğraflarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak İran ve İslam’ın bu büyük serdarına saygı beslediğini gördü.

Nitekim siyonist Ariye Gut bir açıklamasında siyonist rejimin bu bağlamda kaygısını dile getirerek General Süleymani’nin fotoğraflarının sosyal paylaşım sitelerinde Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarının sayfalarından kaldırılmasını istediklerini belirtti.

Öte yandan Mossad bu hedefine ulaşmak için Azeri ve Ermeni güçlerin arasında Tovus bölgesinde çıkan son çatışma sırasında bölgede istihbarat üstünlüğü sonucu General Polat Haşimov’in bulunduğu noktanın koordinatlarını Ermeni tarafa verdi ve böylece Azeri Generali öldürterek şehit General Süleymani yerine şehit Azeri Generali yerleştirmeye çalıştı.

Ancak Mossad ve siyonist rejim bu kez yine şom hedeflerine ulaşamadı ve yüce Allah’ın inayeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti halkı General Haşimov’un fotoğrafını General Süleymani ve Lübnanlı İmad Muğniye’nin fotoğrafları ile yan yana yayımlayarak İsrail’in ihanetine gereken cevabı verdi.