Azerbaycan ve Ermenistan’ın Siyonist İsrail’e Yaklaşma Yarışı

İran Dini Lideri Seyyid Ali Hamaney’in Erdebil eyaleti temsilcisi ve Cuma Hatibi Ayetullah Seyyid Hasan Ameli, Ermenistan siyonist rejime yakınlaşmakla Azerbaycan ile tehlikeli bir yarışa girdiğini belirtti. Ayetullah Ameli’nin açıklamaları şöyle dedi:

Azerbaycan korsan İsrail’den 6 milyar dolar silah satın alarak bu rejime büyük hizmette bulundu, böylece hem bu silahlardan ve hem uluslararası siyonizmin lobi gücünden Karabağ’ı kurtarmak üzere yararlanmak istedi; gerçi bu silahları kullanma izni süper güçlerin elinde.

Silah satın almaya parası olmayan Ermenistan ise Tel aviv’de büyükelçilik açtı ve böylece kendince siyonist rejime yakınlaşmakla hem Karabağ işgalini pekiştirmek, hem de gayri meşru İsrail rejimini Azerbaycan’a satın aldığı silahları kullanmamasını sağlamak üzere ikna etmek istedi.

Bize ulaşan kesin bilgilere göre siyonist rejim Ermenistan’a, Azerbaycan’ın İsrail’den aldığı silahları Ermenistan aleyhine kullanmama sözü vermiş.

Ermenistan ile siyonist rejim arasındaki ilişkilerin büyükelçilik açma seviyesine yükselmesi hem Azerbaycan ve hem de İran için büyük tehlike arz eden bir konudur. İsrail rejimi Ermenistan’da büyükelçilik açmakla en büyük arzusuna kavuşmuş, hem de Azerbaycan’a büyük ihanette bulunmuştur.

Şimdi ise Azerbaycan milleti yıllardır Azerbaycan ile dostluk sloganı atan esas düşmanını da iyi tanımış oldu.

Öte yandan Ermenistan’ın işgal altındaki Filistin’de büyükelçilik açması da İsrail ile Ermenistan arasında Karabağ üzerine tehlikeli bir anlaşma gerçekleştiğini gösteriyor.

Bu durumda Azerbaycan Cumhuriyeti BM güvenlik konseyinin bir kaç kararnamesi ile desteklenen Karabağ topraklarını kurtarma hakkını da kaybetmiş olur.

Ermenistan İran’ın İsrail’in komşu ülkelerinde varlığına fevkalade hassas olduğunu bildiği halde bu ihanette ve küstahlıkta bulundu.