Azerbaycan’dan İsrail’e Teşekkür: Yakın ve Karşılıklı Fayda…

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Eylül 2020’de başlayan 44 günlük Dağlık Karabağ savaşı, imzalanan barış anlaşmasının ardından sona ermişti.

Dağlık Karabağ’da 30 yıllık Ermenistan işgalinin sonlanması sürecinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Türkiye ile Siyonist İsrail’in arasını yapmak için çalıştığı ortaya çıkmıştı.

O dönem İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi yaptığı görüşmede “İsrail ve Türkiye için ilişkileri onarmak için iyi bir zaman olduğunu” düşünen Azeri Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Siyonist İsrail medyası Hayom’a konuştu.

Azeri Bakan’dan İsrail’e Teşekkür

Hayom’a verdiği özel röportajda, Bakü ile Tel Aviv arasındaki ilişkilerin “yakın ve karşılıklı fayda” olduğunu ve “siyasi, ekonomik, askeri ve diğer alanları” kapsadığını söyleyen Bayramov, “Dağlık Karabağ’da İsrail tarafından yapılan insani yardımı takdir ediyoruz” dedi.

Azerbaycan: Karabağ’ın Yeniden İnşasına İsrail De Katılabilir

İsrail’in Dağlık Karabağ’ın yeniden inşasında yer alıp almayacağına yönelik soruya Bayramov, “İş yükü çok büyük. Tabii ki, İsrailli şirketler de katılabilir.” cevabını verdi.

Bayramov şu şekilde konuştu: “Toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesinin ardından savaş sonrası döneme girdik. Şimdi en önemli öncelikler arasında kurtarılan toprakların yeniden inşası ve yurtlarından ayrılan vatandaşlarımızın anavatanlarına geri dönmesi yer alıyor. Dost ülkelerin ve ortakların rehabilitasyon sürecine katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Tabii ki, İsrailli şirketler de katılabilir. İş yükü çok büyük. Şehirlerin ve köylerin altyapı inşası ve kurulması gibi yapılacak birçok iş var.”