AVUSTURYA’da SİYONİZM İle Mücadele Konferansı

Başkent Viyana’daki Devlet Operası önünde toplanan aktivistler, “Filistin topraklarında İsrail işgali durdurulsun”, “Filistin yok ediliyor” ve “İsrail’i işlediği suçlardan ötürü kim durduracak.” yazılı pankartlar açtı.

Avusturya – Arap Toplumu Başkanı Fritz Edlinger, çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen konferansa tepki göstermek üzere bu eylemi düzenlediklerini söyledi.

Edlinger, Başbakan Kurz ve hükümetinin, söz konusu konferans ile Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını hiçe sayan ve uluslararası hukuka aykırı davranan İsrail’e destek olduğunun altını çizdi.

Her tür ayrımcılık ve ırkçılığa karşı olduğunu vurgulayan Edlinger, “Siyonizm karşıtlığı antisemitizm değildir. Açık bir şekilde antisemitizme karşıyım ancak İsrail yıllardır Filistinlilere ırkçılık yapıyor. Şunun altını çizmek gerekiyor; İsrail’in tek taraflı olarak koruma altına alınması adaletsiz bir tutumdur. İsrail yaklaşık 70 yıldır uluslararası hukuku hiçe sayarak, Filistinlilerin topraklarını çalıyor, onları öldürüyor, BM kararlarının aksine hareket ederek, bütün Filistin’i İsrail toprağı yapmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.