Avrupa’daki Filistinlilerden Çağrı: Birlik Olmadan Olmaz!

Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde ikamet eden 1000 önde gelen Filistinli şahsiyet, genelde bütün dünyayı özelde işgal altındaki Filistin’i etkisi altına alan koronavirüs salgını tehdidiyle karşı karşıya kalındığı bu günlerde, Filistin’deki direniş gruplarına aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakarak birleşme çağrısında bulundu.

Filistinli şahsiyetlerin imzaladığı bildiride, “13 yıl geçmesine rağmen mevcut ihtilaflar, zifiri karanlığıyla Filistin davamıza gölge düşürmeye devam ediyor. Söz konusu ayrılıklar, sorunların uzamasına neden olmasının yanı sıra hem şimdiki zamana olumsuz manada etki ediyor hem de geleceğin elden gitmesine yol açıyor.” İfadelerine yer verildi.

Filistin’de yaşayanlar gibi yurtdışında yaşayan Filistinlilerin de ihtilaflar sebebiyle sorunlar yaşadığına işaret edilen bildiride, “İşgalin getirdiği sorunlara bölünmelerin neden olduğu acılar da eklenince Filistin halkımızın çektiği acılar iki katına çıktı. Sosyal, ekonomik ve siyasi alanlar başta olmak üzere halkımız, hayatının her safhasında ihtilafların yansımalarından kötü etkileniyor.” İfadelerine yer verildi.

Son zamanlarda Filistin’i tehdit eden problemlerin arttığına dikkat çekilen bildiride, son 13 yılın işgal altındaki Gazze Şeridi’ni daha fazla boğan bir abluka, Kudüs’ü Yahudileştirmeye yönelik yeni planlar, Batı Şeria’da yerleşim alanlarını genişletme adımları, mülteciler üzerinden algı operasyonları, Filistinlilerin topraklarına dönüş haklarının ellerinden alınması konusunda siyasi kararlar, UNRWA’nın Gazze’de koronavirüs nedeniyle gıda yardımını durdurması, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve emperyalist ABD’nin ‘yüzyılın anlaşması’ planını duyurması gibi çok büyük sorunları beraberinde getirdiği vurgulandı.

Bildiriye imza atan Filistinliler, bu sorunların üstesinden gelmenin tek yolunun birlik ve dayanışma olduğuna değinerek, Filistinli direnişçi gruplara, İsrail’in Kudüs’e, Mescidi Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik Siyonist emellerini bertaraf etmek için bölünmeleri geride bırakarak birleşme çağrısında bulundu.