AVRUPA, İSRAİL İşgalini Meşru Kılma Peşinde

Filistin’deki Uluslararası İlişkiler Meclisi bu yılın Eurovision Şarkı Yarışması için İsrail işgal yönetimiyle anlaşma yapılmasını şiddetle kınadığını açıkladı.

Meclis’in bugün yaptığı açıklamasında Avrupa’nın her ne şekilde olursa olsun siyonist işgali aklamaya çalışmasının ve bu yarışmayı işgal devletinde düzenleyerek bu devletin Filistin halkı aleyhine işlediği suçların üzerini örtmesinin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İsrail işgali Filistinlilere karşı savaş suçları işlemeye devam ederken, Filistin topraklarının gasp edilmesi işlemi ve Gazze üzerindeki insanlık dışı abluka sürerken söz konusu yarışmaya katılanların şarkı söylemelerini anlamak mümkün değildir. Bu yarışma aynı zamanda binlerce Filistinlinin işgal zindanlarında hukuksuz bir şekilde ve son derece insanlık dışı şartlarda tutulduğu sırada gerçekleştirilmektedir.”

Açıklamada müziğin toplumlar arasındaki iletişimi sağlamak için sınırları ve engelleri aşan bir insanlık dili olduğu ve sanatın savaş suçlarının, insanlık dışı suçların üstünün örtülmesi için kullanılamayacağı vurgulandı.

Meclis, işgal rejiminin aklanmaması ve suçlarının üstünün örtülmemesi için bu yarışmanın iptal edilmesi amacıyla müdahalede bulunulmasını talep etti.