ATEŞKES Planı, Mısır Yoluyla HAMAS’a Ulaştı

Filistin İslami direniş hareketi Hamas siyasi büro başkanı, “Pazartesi gecesi Mısırlı heyetin Siyonist rejim ile Gazze’de ateşkesin yürürlüğe girmesi ile ilgili takvimi kendilerine iletildiğini” duyurdu.

Haber kaynaklarının belirttiğine göre İsmail Heniye Mısırlı heyetin, hareketin esirler ile ilgili taleplerini Siyonist rejime ilettiklerine işaretle söz konusu taleplerin, hapishanelerde gürültü aletlerin kaldırılması, esirlere son yaptırımların kaldırılması ve onların aileleri ile görüşmelerine tekrar izin verilmesi” olduğunu ifade etti.

Bu arada Hamas üst düzey üyelerinden Usam el-Da’is de ateşkes takvimi ile iliğili olarak söz konusu şartların bazıları nisan ayında ve bazılarını da seçimlerden sonra gerçekleşeceğini duyurdu.

El-Da’is sınır kapılarının açılması, elektrik, balıkçılık ve sağlık meselerin mısır arabuluculğu ile sağlanan anlaşmalar olduğuna değinerek, Siyonist rejimin bu bağlamdaki sorumluluklarından kaçmaya çalışması halinde Filistin halkı ve direniş gruplarının kendi haklarını alma gücüne sahip olduğunu, dönüş yürüyüşünün, hedeflerin gerçekleşmesine kadar devam edeceğini belirtti.