ATEŞKES Anlaşmasını ABBAS Engelledi İddiası

Söz konusu kaynaklara dayandırarak haberi veren Londra merkezli El-Hayat gazetesi bugünkü sayısında, “Abbas İsrail ile ateşkes konusunda arabuluculuk yapan Arap ülkelerine ve uluslararası çevrelere Filistin topraklarından bir parçanın ve burada yaşayan bir grubun İsrail ile anlaşma yapmasına izin vermeyeceğini, bunu engellemek için de daha önce yapmadığı bazı uygulamaları hayata geçireceğini iletti” dedi.

Filistin Yönetimi ayda Gazze’ye 96 milyon dolar havale ettiğini iddia ediyor. Aynı şekilde bunun 25 milyon dolarını sağlık sektörü için verdiğini belirtiyor. Gazete, Filistin Yönetimi’nin böyle bir adım atması durumunda Gazze Şeridi’ndeki hükümet kurumlarının, özellikle de hastane ve okulların tamamıyla duracağını ifade ediyor.

Bu tehditler üzerine açıklama yapan Mısır, Abbas’ın onayı olmadan ateşkes için görüşmeyeceğini, yaptığı görüşmelerde önceliği Filistin uzlaşısına vereceğini ifade etti.

Basına yansıyan haberlerde, bir Arap ülkesinin öncülüğünde yapılan ateşkes görüşmelerinin sonunda bir taslak hazırlandığını, Gazze üzerindeki kuşatmanın tedricen kaldırılması ve Gazze ile Kıbrıs arasında deniz yolunun açılmasının maddeler arasında yer aldığı ifade edilmişti.

Gazete, deniz yolunun Gazze’yi bağımsız bir coğrafya haline getireceğini ve dışarıya açılımını Mısır’ın üzerinden alacağını, dolayısıyla Hamas’a baskı aracını kaybedeceğini düşünen Mısır’ın Kıbrıs’a deniz yoluna karşı olduğunu ilettiğini kaydetti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi Salah El-Berdevil çıktığı televizyon programında, “Abbas kabul etsin veya etmesin Hamas’ın Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırmaya çalıştığını” söylemişti.